Poradnik wakacyjnego Janusza

Rezerwacja wakacji przez Internet

Jak Janusz robi rezerwację wakacji, żeby nie podnieść sobie ceny?

Rezerwacja wakacji przez Internet – jak się za to zabrać? Jak rezerwować wymarzone wakacje? Jak prawidłowo powinna zostać zrobiona rezerwacja wakacji przez Internet?

W idealnym świecie Janusz znajduje wymarzoną ofertę wakacji, a następnie wybiera numer infolinii biura podróży lub rezerwuje wycieczkę online. W idealnym świecie, cena po jakiej Janusz znalazł wycieczkę, a cena po jakiej ją zarezerwował są identyczne.

Niestety świat nie jest idealny, a bardzo często cena wycieczki prezentowana w Internecie, a ta po jakiej da się ją kupić to zupełnie inne ceny.

A już najgorzej jest jeśli na wakacje chce jechać grupka znajomych i każdy z nich, jeden po drugim robią rezerwację. I znowu w idealnym świecie każdy z nich powinien mieć taką samą cenę zakupu wycieczki. Natomiast w prawdziwym, zupełnie nieidealnym świecie prawdopodobnie cena pierwszego rezerwującego jest niższa, niż ostatniego. Ta sama wycieczka, to samo biuro podróży, ten sam termin, to samo miejsce wyjazdu, a ceny zupełnie różne.

Dlaczego tak jest? Dlaczego rezerwacja wakacji przez Internet to nie taka prosta sprawa?

Janusz nie ma pewności, bo nie prowadzi biura podróży, ani nawet w nim nie pracuje, ma za to spore doświadczenie w rezerwowaniu wycieczek. Co zatem pokazuje jego doświadczenie?

 1. Najgorsze, co można zrobić, to rezerwacja wakacji przez infolinię.
 2. Najlepiej rezerwować wycieczkę przez formularz online.
 3. A jeszcze lepiej gdy rezerwacja wakacji przez Internet jest złożona przez pośrednika typu wakacje.pl lub travelplanet.pl.

Dlaczego najgorsze, co można zrobić, to rezerwacja wakacji przez infolinię?

 •  Po pierwsze cena będzie wyższa, z marszu. Dlaczego? Tego nie wie nikt. Ale wygląda to tak jakby zainteresowanie ofertą, powodowało wzrost ceny. Niestety notorycznie dzieje się tak  w Tui.
 • Do tego zaproponują Wam wiele niepotrzebnych dopłat, a jeśli jesteście mało asertywni albo dacie sobie wmówić, że coś koniecznie musicie mieć – to pewnie dokupicie i wydacie więcej hajsu, niż byście chcieli.

Przykład? Oferta kupiona na totalnym last minute, wylot na drugi dzień, a wy dopłacacie 179zł za to, że jak nie dacie rady polecieć to Wam oddadzą kasę. To, że oddadzą kasę brzmi ładnie, ale prawda jest taka, że oddadzą ją tylko w określonych sytuacjach, np. pod warunkiem, że się poważnie rozchorujecie i wylądujecie w szpitalu, coś się stanie Waszym bliskim itp.

Jeśli 20 godzin przed wylotem masz ważny paszport albo dowód osobisty, jesteś zdrowy i wszyscy z Twoich bliskich też, to jest duża szansa, że niewiele się w tym względzie zmieni, więc po co przepłacać?

Albo kolejny hit. Dopłata za konkretne miejsce w samolocie w wysokości 200zł. Serio? Warto dopłacać, skoro lot trwa 2 godziny i zanim się rozsiądzie, to już się wysiada?

Bądź jak Janusz, nie daj sobie wmówić, że czegoś potrzebujesz, jeśli wiesz, że nie potrzebujesz. 🙂

Czyli jak rezerwować?

Zatem trzeba by rezerwować online, przynajmniej nie zmieni się cena. Ale to też nie jest rozwiązanie bez wad.

Przede wszystkim nasuwa się pytanie, co jeśli źle to wszystko naklikam i zrobię rezerwację na niepoprawne dane?

W takim przypadku nie dzieje się zupełnie nic, ponieważ po złożeniu rezerwacji można zadzwonić na infolinię biura podróży lub pośrednika i zmienić np. błędnie wprowadzone dane, można dokupić ubezpieczenie itd., a cena pozostaje bez zmian.

Poza tym rezerwacja wakacji przez Internet do niczego nie zobowiązuje. Od rezerwacji do zakupu wycieczki jest jeszcze bardzo długa droga. W dodatku finalizacja rezerwacji, czyli płatność może być zrealizowana w stacjonarnym biurze podróży, gdzie spotkamy się z fizyczną osobą, która nam sprawdzi, co my to w zasadzie chcemy kupić. Wcale nie musimy robić opłaty przelewem. Wybieramy opcję zapłaty w biurze stacjonarnym i po problemie.

Czy każde biuro podróży pozwala robić rezerwację online?

Zwykle tak, ale nie zawsze działa to tak, jak trzeba.

Rezerwacja wakacji przez Internet możliwa jest w następujących biurach podróży:

 • Rainbow – fajnie, sprawnie to działa, dosyć intuicyjny formularz
 • Grecos – też całkiem fajnie to u nich funkcjonuje
 • Itaka – niby można, ale Januszowi się jeszcze nigdy nie udało i w końcu musiał dzwonić na Infolinię
 • Tui – trzeba tylko uważać, żeby nie poklikać niepotrzebnych dopłat, bo aż się proszą, żeby je kliknąć
 • Rego-bis – też się da

Czy jest jeszcze jakaś inna, lepsza opcja?

Dochodzimy zatem do punktu trzeciego. Janusz  jako wielce zapobiegliwy człowiek uważa, że najlepiej, gdy rezerwacja wakacji, jest złożona przez pośrednika typu wakacje.pl lub travelplanet.pl.

Dlaczego? Ponieważ jesteśmy podwójnie kryci. Nie dość, że odpowiada za nas biuro, to również pośrednik. W dodatku pośrednicy typu wakacje.pl lub travelplanet.pl oferują wiele promocji, takich jak darmowy np. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. 

W jakich biurach podróży najlepiej robić rezerwację wakacji na ich stronie, a w jakich lepiej przez pośredników?

 • Jeśli rozważacie wyjazd z Tui, Janusz radzi, aby rezerwować tylko i wyłącznie przez pośredników. Dlaczego? To jest temat na osobny post, niebawem będzie tutaj do niego link.
 • Jeśli jedziecie na first minute, też lepiej przez pośredników. Zwykle do first minute jest więcej czasu – w zasadzie na tym to przecież polega, więc lepiej mieć podwójną ochronę.
 • Jeśli musicie dopłacać za Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (tzn. nie jest za free), to też lepiej przez pośredników, ponieważ u nich jest darmowy. Zawsze to 15 zł/os do przodu.

W następnym poście Janusz tłumaczy kiedy warto od razu robić rezerwację, a kiedy zaczekać oraz na jak długo można zrobić rezerwację, w zależności od biura podróży. Zapraszamy  na drugą część posta na temat rezerwacji wakacji.

A może macie jakieś ciekawe doświadczenia związane z rezerwacjami? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Dołącz także, do naszego fanpage’a na facebooku, aby być na bieżąco z naszymi postami.

Zapraszamy również do zakładki Janusz poleca, gdzie Janusz prezentuje wyszukane przez siebie wakacyjne hiciory.

Rezerwacja wakacji przez Internet
Ocena: 2 z: 4

Dodaj komentarz