Poradnik wakacyjnego Janusza

Kupno wakacji przez Internet! Uwaga, oszustwo!

Kupno wakacji przez Internet! Uwaga, oszustwo!

Janusz jak wiadomo jest bardzo przezorny, czasem na nieszczęście Grażyny nawet za bardzo. Oszustów boi się ogromnie, ale czy kupno wakacji przez Internet może się z nimi wiązać? Okazuje się, że niestety tak!

W ostatnich latach kupno wakacji przez Internet, podobnie zresztą jak wszystkiego innego jest coraz popularniejsze. Janusz, chociaż zwykle starał się tego unikać, bo lubi kontakt face to face, ostatnio też zaczął to robić, bo przecież szybciej, wygodniej, po prostu łatwiej… Był nawet z tego sposobu zadowolony, a o rezerwacji wakacji przez Internet pisał jeszcze niedawno, podobnie jak o rezerwacji wakacji w biurze podróży. Jednak ostatnio podczas grzebania w odmętach Internetów natknął się na ciekawy artykuł…

Co wyczytał?

Kupno wakacji przez Internet nie jest nie jest tak bezpieczne jak mogłoby się wydawać. Okazuje się bowiem, że w ostatnim czasie zdarzyło się kilkanaście przypadków prób wyłudzenia pieniędzy od klientów, z czego część była skuteczna.

Ofiarami oszustów są klienci tzw. pośredników, czyli portali wakacje.pl i travelplanet. Mówiąc krótko, otrzymywali oni fałszywe maile, łudząco podobne do tych wysyłanych przez portale, w których proszono ich o wpłatę pieniędzy za zarezerwowany wyjazd, kusząc przy okazji rabatami przy wcześniejszej opłacie. Jeśli chcecie wiedzieć jak dokładnie to wyglądało, a nawet poczytać screeny fałszywych wiadomości zerknijcie sobie do źródła . Janusz woli krótko powiedzieć Wam o tym, jak ustrzec się przed oszustami, tak aby kupno wakacji przez Internet pozostało bezpieczne. Niestety bowiem takie sytuacje mogą się powtarzać i to również w przypadku innych portali.

Mail od oszusta!

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że maile od oszustów są bardzo dobrze podrobione i łudząco przypominają te od portalu na którym kupiliście wycieczkę. Co więcej, oszuści mają dostęp do danych osobowych klientów i wybranych przez nich wyjazdów, co sprawia, że są jeszcze bardziej wiarygodni.

Jak sprawić, by kupno wakacji przez Internet było bezpieczne?

Gdy dostaniecie maila portalu, przede wszystkim musicie sprawdzić adres z jakiego przyszedł mail. W przypadku portalu wakacje.pl wszystkie maile do klientów wysyłane są z adresu klient@wakacje.pl. Z kolei travelplanet wysyła swoje wiadomości z adresu: serwis@travelplanet.pl.

Niestety maile wysyłane przez oszustów mają łudząco podobne adresy, czyli np. klient@platnosci-wakacje.pl.

Ponadto, wiadomości wysyłane przez oszustów najczęściej zawierają prośbę o wpłatę należności za zarezerwowany wyjazd, dane do zrobienia przelewu (jednak nie link do płatności)  i całą grzecznościową otoczkę, żeby nie wzbudzać podejrzeń. Może też pojawić się więcej niż jeden mail z ponagleniem do zapłaty.

Co zrobić gdy podejrzewasz, że masz do czynienia z oszustem?

Najlepiej skontaktować się telefonicznie z portalem korzystając z numeru podanego na ich stronie. Można też po prostu pojechać to placówki, zapytać czy faktycznie takie maile były do nas wysyłane.

A jak jest w Waszym przypadku? Kupno wakacji przez Internet – tak czy nie? A może Was też ktoś próbował oszukać w podobny sposób? Dajcie znać w komentarzach!

Dołączcie także, do naszego fanpage’a na facebooku, aby być na bieżąco z naszymi postami.

Zapraszamy również do zakładki Janusz poleca, gdzie Janusz prezentuje wyszukane przez siebie wakacyjne hiciory.

Kupno wakacji przez Internet! Uwaga, oszustwo!
Ocena: 5 z: 1

6 Comments

  1. adrianatravelmonologues

    Szczerze mówiąc, nigdy jeszcze nie kupiłam wakacji przez Internet, bo.. najzwyczajniej w świecie się boję! Wolę zorganizować coś na własną rękę, albo – tak jak Janusz – idę do biura podróży 🙂 Generalnie to na zakupy w necie trzeba uważać. Mi ktoś przez Facebook wyczyścił konto do zera, także.. Trza uważać 🙂

    Reply
  2. ja już od baaardzo dawna nie jechałam nigdzie z biurem podróży i raczej nie zanosi się, że zrobię to w najbliższym czasie. to są jednak fajne porady, bo dotyczą nie tylko biur, ale także banków, sieci komórkowych i innych podmiotów, które lubią wyciągać kasę 😉

    Reply

Dodaj komentarz