Poradnik wakacyjnego Janusza

Co wziąć pod uwagę wybierając wakacje?

Do wakacji jeszcze daleko, a więc dobrze. Dobrze? Jak to dobrze? Długaśna zima to dobrze? No pewnie! Jest mnóstwo czasu, żeby sobie na spokojnie zaplanować idealne wczasy. Dzisiaj Janusz chciałby się skupić na tym, co wziąć pod uwagę wybierając wakacje.

Uwaga! Nie będziemy w tym poście rozważać destynacji ani ceny, skupimy się na innych parametrach.

Zatem co wziąć pod uwagę wybierając wakacje?

Hotelowe gwiazdki

Pierwsze, co rzuca się w oczy, przy poszukiwaniu wakacji, to właśnie gwiazdki. Wiadomo 5 gwiazdek przywodzi na myśl luksusy, przy 3 gwiazdkach człowiek ma nadzieję, że będzie czysto i przyzwoicie. Są tacy, którzy nie pojadą do hotelu poniżej czterech gwiazdek. Inni natomiast nie zamierzają przepłacać za jakieś gwiazdki. Na pewno to, na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że czasem 5=3. Co? Jak to? Pomyślisz pewnie, że Janusz wymyśla jakąś nową matematykę. Niestety są kraje, w których 5 gwiazdek oznacza 3 gwiazdki. Temat ładnie wyczerpał National Geographic w artykule: co warto wiedzieć o hotelowych gwiazdkach?

Opinie o hotelu i oceny

Kolejnym parametrem, na który pewnie zwrócimy uwagę są opinie innych Januszy. Na niektórych stronach widnieją też oceny hoteli. Na przykład w Itace i Rainbow jest to sześciostopniowa skala, na wakacje.pl skala sięga aż dziesiątki. Jeśli porównujemy dwa hotele i jeden ma ocenę 8,9/10, a drugi 5,8/10 to większość ludzi już na początku skłoni się ku pierwszemu hotelowi.

Nie każde biuro podróży lub pośrednik posiadają takie skale. Przykładowo Tui przekierowuje od razu do Tripadvisora, gdzie też jest skala, akurat tak, żeby było ciekawiej – pięciostopniowa. Janusz o tyle lubi te oceny, że ułatwiają one odsianie tragicznych hoteli.

Zaś co do opinii innych ludzi… opinie były, są i będą najróżniejsze. Jak się zacznie czytać, to jedni wychwalają hotel pod niebiosa, a inni piszą, że ten hotel to tragedia. Jak czytać te opinie, jak je przesortować i wyczytać z nich, to co nas interesuje? Janusz  obiecuje elegancko wszystko wytłumaczyć w następnym poście.

Pogoda

Uwaga! Teraz Janusz obali mit! Biura podróży nie sprzedają wycieczek, tylko w terminach, w których jest gwarancja pogody. Niestety świat nie jest idealny. Touroperatorzy chcą zarobić i sprzedają wycieczki przed i po sezonie, gdzie pogoda może być wielce prawdopodobna, ale nie na 100% pewna. Sprzedają też np. wycieczki w porze deszczowej. Obczajka pogody jest po stronie kupującego. Nikt tego za niego nie zrobi, poza Januszem oczywiście. Dlatego zachęcamy do napisania do nas na: kontakt@wczasydlajanuszy.pl. Chętnie pomożemy.

Lokalizacja hotelu

Warto zwrócić uwagę na lokalizację hotelu względem:

  • lotniska – kto chce tracić 3 godziny wakacji na dojazd z lotniska? Na pewno nie Janusz. 🙂 Im bliżej tym lepiej. Wiadomo poza sytuacją, w której nasz pobyt zakłóca huk startujących samolotów.
  • miasteczka. Jedni wolą być w centrum miasta, inni wolą odpoczywać na odludziu. Niezależnie od tego, co kto woli warto wybrać świadomie. Kochający wieczorne spacerki na totalnym odludziu raczej nie pospacerują. Zaś hotel zlokalizowany przy dyskotece, może całkiem niepotrzebnie zakłócić sen, tym mniej imprezowym.
  • knajp, barów, restauracji – jak wyżej
  • plaży! Można mieć plażę pod nosem, zaraz przy hotelu, a można mieć do niej 2-3 km. Przy tej drugiej opcji czasem dostępny jest hotelowy busik, który na tą plaże zawiezie. Nie jest to jednak pewniak. Czasem zostają tylko spacery, a nie każdy lubi. Zwłaszcza przy 30-stopniowym upale, zapakowany niczym wielbłąd w ręczniki, parawany, flaminga i inne niezbędne gadżety plażowicza.
  • wartych odwiedzenia miejsc. Czasem w ofertach w sekcji Janusz poleca znajdziecie taki zapis: dobra baza wypadowa do zwiedzania. Zwykle oznacza to, że ta lokalizacja to… dobra baza wypadowa do zwiedzania! Właśnie tak. 🙂 Kto by się spodziewał, nie? A tak serio, to też jest istotne. Czasem już na miejscu może się okazać, że wszędzie mamy tak daleko, że nie opłaca się nigdzie jechać i nie zobaczymy nic. Pół biedy, jak wcale nie chcieliśmy. Gorzej, jak Grażyna miała wypisanych kilka miejsc, jako totalne must see… Potem biedny Janusz będzie jechał 300km, żeby uszczęśliwić swoją kobietę, tracąc przy tym jakże cenny dzień wakacji.

Plaża, basen

W zależności od tego, czy jesteśmy stworzeniami plażolubnymi czy miłośnikami basenów warto sprawdzić kilka rzeczy:

  • Czy obok hotelu znajduje się jakaś plaża? Jeśli tak, to jaka? Kamienista / piaszczysta / żwirkowa? Czy trzeba mieć buty do wody?
  • Czy na tej plaży mamy bezpłatny serwis plażowy? W większości przypadków leżaki i parasole na plaży to dodatkowa opłata i to wcale nie mała. Nawet 10 euro za dzień. Wcale nie taka taniocha.
  • Jeśli chodzi o basen. Duży? Jeden, czy więcej? Brodziki dla dzieci? A będzie się dało coś popływać? Podgrzewany, jeśli jedziemy poza sezonem? Trzeba będzie się bić o leżaki i zajmować je o 6 rano, czy na spokojnie?

Animacje

Czy są, a jeśli są to, czy po polskiemu? Tylko dla dzieci, czy też dla dorosłych? Czy wieczorami w hotelu się coś dzieje? Muzyka na żywo, wieczorki taneczne, dyskoteki?

Zaplecze sportowe

Istotne dla sportowych freaków. Czy w ogóle jakieś jest? I najważniejsze, czy jest w cenie, czy za dopłatą?

Żarełko

Tu najbardziej pomocne będą opinie innych Januszy. Czy dobre, świeże, czy nikt się nie zatruł? Wiadomo, że restauracja na all inclusive nie będzie mieć przyznanych żadnych gwiazdek Michelin. Fajnie jednak, jak jedzonko będzie świeże i smaczne. Zdarza się również, że hotel oferuje restauracje tematyczne. Całkiem zacna opcja.

Wi-fi

Dobrze wiedzieć, czy będziemy odcięci od świata, czy będzie z nim łączność. W końcu foteczki z wakacji same się nie wrzucą na fejsbuka.

Trochę jest tych parametrów, prawda? Mamy nadzieję, że nie rozbolała Was od nich głowa. Na pocieszenie mamy dwie dobre wiadomości:

  1. Większość tych rzeczy można sobie przesortować podczas szukania ofert.
  2. Wszystkie te rzeczy porównuje Janusz, przed wrzuceniem ofert do sekcji: Janusz poleca. Polecamy zaglądać. Chętnie też pomagamy w wyborze wymarzonych wakacji. Wystarczy do nas napisać na: kontakt@wczasydlajanuszy.pl.

Tradycyjnie zapraszamy też na naszego facebooka, aby być na bieżąco z naszymi postami.

Jeśli uważasz, że nie wyczerpaliśmy tematu i należy porównać jeszcze inne parametry, daj znać w komentarzu. Chętnie też dowiemy się, co Twoim zdaniem wziąć pod uwagę wybierając wakacje?

Co wziąć pod uwagę wybierając wakacje?
Ocena: 5 z: 2

Dodaj komentarz